Araçınız Kışa Hazır mı?

Araçınız Kışa Hazır mı?

Kış Mevsiminde havanın soğuk olması araçınızın performansını zorlar kar ve buzlanma araç çekişini sınırlar yollarda oluşan cukurlar aracınıza zarar verir. Bu açıdan kış mevsimine girerken araçınızın ihtiyacı olan bakımları yaptırmalısınız Yoksa ciddi sorunlar yaşanabilir. Ufak maliyetlerle yaptırabileceğiniz araç bakımı ihmal sonucunda size ağır bir maliyet olarak karsınıza çıkabilir.Bu yüzden bu yazımızda size yapmanız gerekenleri maddeler halinde sıraladık

1 Akümülatör 

Akümülatör, aracın tüm önemli aksamlarını çalıştıran güç kaynağıdır. Yarı yolda kalmamak için akünüzün voltaj ve şarj gücünü kontrol edin, akünüzün su seviyesi düşükse tamamlayın. 

2 Antifiriz

Antifirizin amacı; soğutma suyunun donmasını engellemektir. Radyatörde bulunan suyun donmaması için antifiriz kullanılmalıdır ve kış bastırmadan kontrol edilmelidir.

3 Buji Bakımı

Elektrik ve ateşleme sisteminde oluşan sorunlar,  yakıt tüketimini %10 arttırabilmektedir. Yakıt tüketimi dengesini sağlamak için buji tırnaklarının ayarı ve temizliği yapılmalıdır. 

4 Kış Lastikleri

Araçlarda en önemli aksamlardan biri lastiklerdir ve lastiklerin mevsime uygun kullanılması gerekmektedir. Uygun lastik kullanılmaması durumunda araç hakimiyeti zorlaşabilir, bu zorluğa bağlı olarak hafif virajlarda dahi savrulma tehlikesi yaşanabilir. Kış lastiklerine zamanında geçmeyi unutmayın. 

5 Aydınlatmalar

Cam silecekleri gibi aydınlatmalar da görüş açısı için önemlidir. Kış aylarında havalar erken karardığı için aydınlatma sisteminde problem olmamasına özen gösterilmelidir. Yanmayan ampuller değiştirilmeli, far ayarları gözden geçirilmelidir. 

6 Kaloriferler

Araç kaloriferleri, soğuk kış günlerinin vazgeçilmez aksamıdır. Isıtma, buz çözme gibi fonksiyonları yerine getiren kaloriferlerinizi kış gelmeden kontrol ettirin.

7 Fren Sistemi

Kaygan ve buzlu yollarda fren sisteminin çalışır konumda olması çok önemlidir. Bu nedenle zorlu yolculuklar öncesi fren hidroliği ve balatalar kontrol edilmelidir.

8 Cam Silecekleri

Kış aylarında yaşanan trafik kazalarına görüş açısının zorlaşması sebep olabilmektedir, bu sebeple cam silecekleri büyük bir önem arz eder. İyi bir görüş açısı için cam silecekleri bakımlı olmalıdır, ayrıca cam silecek sularına donmayı engelleyici katkı maddeleri konulmalıdır.

Benzer Yazılar